Szanowna redakcjo! Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie mojej skomplikowanej sprawy.
W roku 1997 kupiłem mieszkanie w domu wielorodzinnym wraz z innymi mieszkańcami. Wykupiona działka pod, jak i wokół budynku została uznana jako wieczyste użytkowanie, za które płacimy podatek na rzecz Starostwa Powiatowego.
Obecnie otrzymałem pismo z informacją, że do płaconego podatku mam doliczyć jeszcze podatek VAT. Dlatego chciałbym wiedzieć, czy jest to zgodne z prawem. Czy można pobierać za jedną działkę podatek od podatku? Proszę redakcyjnego prawnika o szybkie wyjaśnienie mojej sprawy oraz odpowiedź.
JAN NAPIÓRKOWSKI
Od redakcji: O odpowiedź poprosiliśmy urzędników Starostwa Powiatowego w Iławie. Poniżej odpowiedź starostwa z 21 lutego br.
Starostwo Powiatowe w Iławie pobiera opłatę za użytkowanie wieczyste i trwały zarząd gruntów należących do Skarbu Państwa na podstawie art. 71 ust 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 z późn. zm.) w terminie do 31 marca każdego roku z góry za dany rok. Dochody z tytułu użytkowania wieczystego pobierane przez Starostwo Powiatowe są w 75% odprowadzane do Skarbu Państwa będącego właścicielem – za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego.
Z dniem 1 maja 2004 r. z art. 8 ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy opłata za użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu 22% podatkiem VAT.
Uznanie użytkowania wieczystego jako usługi i w związku z tym opodatkowanie opłat z tytułu użytkowania wieczystego podatkiem VAT wyczerpało przesłanki wynikające z art. 4 ordynacji podatkowej mówiące o powstaniu obowiązku podatkowego. Starostwo, określając wysokość opłaty rocznej za 2005 r. z tytułu użytkowania wieczystego gruntu doliczyło więc VAT i poinformowało pismem użytkowników w grudniu 2004 roku.
W 2005 r. w mediach, w tym w czasopismach ekonomicznych, pojawiły się sprzeczne informacje, kto ponosi ciężar tego podatku: użytkownik czy właściciel?
Na wystąpienie Starostwa Powiatowego z dnia 9 lutego 2005 roku o interpretację w przedmiotowej sprawie, Urząd Skarbowy w Iławie wskazał, że opłata za użytkowanie wieczyste, wyliczona zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami, stanowi kwotę brutto, a podatek od towarów i usług jest zawarty w tej opłacie.
W związku z powyższym przyjęte przez Starostwo Powiatowe od 1 stycznia 2005 roku wpłaty na rzecz Skarbu Państwa zostaną skorygowane i zwrócone użytkownikom. Natomiast do użytkowników, którzy nie dokonali wpłaty, zostanie przesłane sprostowanie.
Naliczenie VAT nie wynika z nieznajomości przepisów przez pracowników Starostwa Powiatowego, tylko jest skutkiem rozbieżności w interpretacji prawa przez różne gremia.
BARBARA MYSZKIEWICZ
Skarbnik Powiatu Iławskiego