Tylko jednego dnia w samej Iławie było 7 prób wyłudzenia pieniędzy przez telefon! Metoda „na wnuczka” to ostatnio modny sposób naciągania starszych osób. Policja prosi o współpracę osoby oszukane.
A wygląda to tak: oszust dzwoni i podaje się za wnuczka, który potrzebuje pieniędzy. Zaznacza jednak, że po pożyczkę zgłosi się jego kolega. Dobroduszni dziadkowie łapią się na tę historyjkę i tracą czasem nawet całe emerytury. Policja nie ma punktu zaczepienia, by złapać oszustów – dlatego prosi o współpracę obywateli.
– Oszust w telefonicznej rozmowie twierdzi, że potrzebuje pożyczyć pieniądze, bo znalazł się chwilowo w trudnej sytuacji finansowej – opisuje Sławomir Nojman, oficer prasowy iławskiej policji.
Gdy już uda mu się przekonać ofiarę do pożyczki, informuje, że po jej odbiór przyjdzie kolega, bo sam z pewnych powodów nie może jej odebrać. Potem sam – udając „kolegę” – odbiera pieniądze i przepada bez śladu.
Policja prosi osoby, które zetknęły się z oszustami, o pomoc: – Ważne są każde informacje, choćby o próbie wyłudzenia – mówi Waldemar Jackowski, pierwszy zastępca komendanta Powiatowego Policji w Iławie.
Policja gwarantuje anonimowość: – Nikt z tych osób, najczęściej starszych, nie będzie też obecny przy zatrzymaniu oszusta – uspokaja Jackowski. – Dlatego też proponujemy, by umawiać się z nimi w miejscach publicznych.
JOANNA MAJEWSKA
JAK DORWAĆ OSZUSTA?
1. Gdy w słuchawce usłyszysz obcy głos proszący o pożyczkę, nie rozłączaj się – nawiąż kontakt.
2. W rozmowie poproś o ponowny telefon za dwie godziny, bo musisz np. sprawdzić dostępne środki na koncie.
3. Jeśli powiesz, że masz pieniądze w domu, umów się na ich przekazanie za 2-3 godziny w miejscu publicznym.
4. Gdy tylko skończysz rozmowę telefoniczną z oszustem, od razu powiadom o miejscu spotkania policję, która przejmie sprawę – ty zostajesz anonimowy! Numery alarmowe policji: 997 lub z telefonów komórkowych 112. Bezpośredni telefon do iławskiej komendy (89) 640-72-00.