Port w Iławie nie powstanie w tym roku, jak planowano. Wykonawca inwestycji zrezygnował z umowy, bo starostwo nie dało mu gwarancji płatności. Pomimo tego niedoszłemu wykonawcy starosta Rygielski zapłacił ponad... pół miliona złotych!
Przetarg na budowę portu śródlądowego w Iławie przy ulicy Chodkiewicza wygrało konsorcjum dwóch firm, gdzie liderem był Kornas Development z Kołobrzegu, a partnerem firma Pol-Dróg z Gdańska. Firmy miały wybudować port za 11,8 miliona złotych do końca 2014 roku. Inwestorem jest starostwo przy finansowym udziale miasta.
13 września konsorcjum wydało jednak pismo, że nie przystąpi do wykonania inwestycji, bo w wymaganym terminie nie udzielono im gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Jak wytłumaczył nam wicestarosta Wiesław Olszewski, zrobienie tego było możliwe tylko po zwołaniu sesji rady powiatu.
– Zwołanie nadzwyczajnej sesji rady powiatu teoretycznie było możliwe – pisze Olszewski. – Należy jednak zauważyć, że rozpatrywana przez nas sytuacja miała miejsce w okresie urlopowym, a udzielenie zamówienia publicznego w zakresie udzielenia gwarancji zapłaty dotyczyło środków budżetu zarówno powiatu iławskiego, jak i gminy miejskiej Iława. W tym miejscu należy zauważyć, że w naszej ocenie żądanie gwarancji zapłaty udzielanej odpłatnie przez np. banki w przypadku, gdy zamawiającym są jednostki sektora finansów (powiat iławski, gmina miejska Iława), które zawierając umowę muszą na jej realizacje mieć zabezpieczone środki w odpowiedniej wysokości w budżecie zatwierdzonym uchwałą rady, jest głęboko nieuzasadnione.
Zgodnie jednak z prawem wykonawca miał prawo żądać finansowych gwarancji. Skoro ich nie dostał, to odstąpił od umowy.
KONCEPCJA TEŻ KOSZTUJE
Spór zakończono ugodą. Umowa z konsorcjum została rozwiązana. Mimo tego na konto konsorcjum wpłynęło 595 tys. zł. Za co? O to zapytaliśmy starostę Macieja Rygielskiego. Wyręczyła go sekretarz powiatu.
– W każdym przypadku przerwanie mowy w trakcie realizacji jej przedmiotu wymaga przeprowadzenia inwentaryzacji wykonanych prac i ustalenia ich wartości – odpowiedziała Anna Rabczyńska. – Kwota ujęta w ugodzie stanowi wynagrodzenie za wykonane prace, tj. w zakresie obiektów kubaturowych, nabrzeża i przebudowy ul. Chodkiewicza: koncepcja, projekt budowlany, projekt wykonawczy, przedmiary, kosztorysy, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót, uzyskanie wszystkich uzgodnień i decyzji łącznie z decyzją o pozwoleniu na budowę.
Projektanci przekazali inwestorowi prawa autorskie do dokumentacji i złożyli deklaracje o współpracy w trakcie realizacji robót.
PÓŁ ROKU W PLECY
Czy w związku z rozwiązaniem umowy powiat nie straci dotacji unijnej (9,7 mln zł) na tę inwestycję?
– Powiat zawarł aneks do umowy o dofinansowanie, umożliwiający realizację projektu do czerwca 2015 roku – odpowiedziała Rabczyńska. – Na ten właśnie termin zaplanowano oddanie portu do użytku.
Firma, która wygra kolejny przetarg na wykonanie portu, będzie musiała sporządzić dokumentację związaną z pomostami, pływającym falochronem oraz obsługą portu.
NATALIA ŻURALSKA
Wizualizacja portu śródlądowego w Iławie.
Obiekt ma być gotowy dopiero w połowie 2015 roku
Iława. Z powodu planowanej budowy baza
Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego nad Jeziorakiem
musiała zostać wyłączona z użytku jeszcze
przed zeszłorocznymi wakacjami