Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Więcej...

INFORMACJE

2022-06-15

„Popołudnie z Kulturą Ukraińską”


XV edycja „Popołudnia z Kulturą Ukraińską” znowu zostanie zapamiętana. To już wieloletnia tradycja w Iławie. Główny koncert odbył się w niedzielę 12 czerwca 2022 roku tym razem w sali widowiskowej kinoteatru. Licznie zgromadzona polska i ukraińska publiczność przeżyła wzruszające chwile.



Iława miała zaszczyt gościć na scenie Chór Męski „Żurawli” („Żurawie”), reprezentacyjny zespół Związku Ukraińców w Polsce, który w tym roku obchodzi 50-lecie swego istnienia, gdyż założony został w roku 1972 w Warszawie.

Ten niezwykły zespół chóralny tworzą wyśmienici śpiewacy, również zawodowcy, acz w większości muzykalni amatorzy, lecz „czujący” i żyjący z muzyką, Na co dzień to ludzie różnych profesji, którzy od czasów II wojny światowej rozsiani są dosłownie po całej Polsce. Jak to możliwe?

To potomkowie Ukraińców przymusowo wysiedlonych zbiorowo po II wojnie światowej w roku 1947 (w ramach szeroko zakrojonej akcji deportacyjnej „Wisła”) z polskich terenów południowych Galicji, a więc Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Nadsania, Ziemi Zamojskiej, Ziemi Chełmińskiej, Podlasia Południowego – na północne i zachodnie tereny tak zwanych polskich „Ziem Odzyskanych” (tak to nazywała ówczesna radziecka propaganda komunistyczna).

Największe skupiska przesiedleńców trafiły wtedy z południa w trzech głównych kierunkach północy – na Warmię i Mazury oraz na Pomorze Zachodnie, a także na Dolny Śląsk. Szacuje się ich łączną ilość na blisko 500 tysięcy ludzi.

W roku 2022, który zapisze się ciemnymi zgłoskami w kronikach smutku, cierpienia i udręki – na wygnanie dołączają również uchodźcy wojenni z Ukrainy, przeważnie kobiety z dziećmi, którzy również w regionie Iławy znaleźli braterskie schronienie i ciepło domów u polskich sąsiadów. Jak padło ze sceny, dopiero w biedzie i nieszczęściu człowiek naprawdę poznaje „najgorszego wroga”, ale i „najprawdziwszego brata”.

Chórzyści ukraińscy raz w miesiącu, jak te niejako skrzydlate żurawie, zlatują się do wybranego miasta – Gdańska lub Warszawy albo Przemyśla – na niezwykłe próby muzyczne, nazywane „kluczami”. Po każdym takim kilkudniowym przygotowawczym „kluczu” śpiewanym, jak prawdziwe ptaki lecą „Żurawie” z niepowtarzalnym koncertem do kolejnego miasta gdzieś w Polsce, albo całej Europie lub po całym świecie. Właściwie nie używają niemal żadnych instrumentów, bo nie ma lepszego niż ludzkie ciało. Naturalne męskie tenory, barytony, basy i kontrabasy wyśpiewują „a capella” co im w ukraińskiej duszy gra.

Obecnie dyrygentem jest Jarosław Wujcik z Przemyśla, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W Iławie chór „Żurawie” wykonał szereg wzruszających pieśni patriotycznych i ludowych, co aktualnie – gdy Ukraina walczy z rosyjskim agresorem – brzmiało bardzo przejmująco. Popłynęły łzy wzruszenia...

Atmosferę imprezy podtrzymała „Słowiańska Dusza” z Gdańska – zespół, którego członkowie pochodzą z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. Wykonali piosenki folkowe oparte na tradycyjnych pieśniach ludowych, nie tylko ukraińskich.

Na scenie zaśpiewała również Yulia Demidchik, solistka z miasta Głuchowa (obwód sumski na wschodniej Ukrainie), jaka uciekając przed wojną zamieszkała z dziećmi w małym Szałkowie koło Iławy. Julia, swoim pięknym śpiewem chciała podziękować narodowi polskiemu za schronienie, troskę i życzliwość. Jak wyznała później, modliła się za sceną, żeby tylko nie zadrżał jej głos ze wzruszenia...

Koncert ten był wyrazem wdzięczności dla każdego, kto otworzył serce i drzwi swojego domu dla skrzywdzonych przez wojnę naszych rodaków i sąsiadów z Ukrainy.

Przeprowadzona też była zbiórka pieniędzy na pomoc ofiarom wojny, uchodźcom, szpitalom i medykom na oblężonej i niszczonej bombami Ukrainie.

Słowa gorącego podziękowania popłynęły również od obecnego na widowni ekscelencji księdza biskupa Arkadiusza Trochanowskiego, ordynariusza ukraińskiego Kościoła Grecko-Katolickiego (Diecezji Olsztyńsko-Gdańskiej) pod adresem polskich władz centralnych i lokalnych oraz wszystkich wolontariuszy, którzy z sercem na dłoni zaangażowali się w pomoc dla Ukrainy.

Wzruszający koncert prowadziła Jarosława Chrunyk, redaktor Radia Olsztyn.

LUBOMIRA ŻOŁĄDEK
JAROSŁAW SYNOWIEC





Kierunki przymusowych wysiedleń
ludności ukraińskiej po II wojnie światowej
w ramach akcji deportacyjnej „Wisła” (rok 1947)
z polskich terenów południowych ówczesnej
Galicji na północne i zachodnie tereny
tzw. „Ziem Odzyskanych”





  2022-06-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106626167



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.