Ponadmilionowym zyskiem zamknął zeszły rok Szpital Powiatowy w Iławie! Szefostwo obiecuje, że pieniądze zostaną przeznaczone na działalność statutową placówki. Nie wiadomo, czy można wierzyć w takie ustne obietnice. A „klienci” szpitala, słysząc takie rewelacje, mają nietęgie miny.
– W „Kurierze” ukazała się informacja odnośnie umorzonych przez burmistrza podatków za 2011 rok – powiedziała na sesji w ratuszu radna Anna Zakrzewska. – Szpital ma umorzonych ponad 87 tysięcy. Chciałabym się dowiedzieć jakie względy społeczne były przyczyną tego umorzenia. Szpital zakończył poprzedni rok z ponad milionowym zyskiem. Ponadto w dziale kadr dowiedziałam się, że nie było żadnego wzrostu wynagrodzenia, a w dodatku spadła liczba zatrudnionych tam osób.
ZDZIWIONY BURMISTRZ
Burmistrz Włodzimierz Ptasznik nie ukrywał zdziwienia, gdy usłyszał pytanie radnej.
– Osobom lub firmom, które tworzą miejsca pracy lub je utrzymują, zazwyczaj idziemy na rękę i umarzamy podatki – odpowiedział. – Jeżeli chodzi o szpital, to jestem zaskoczony, że pani porusza tę sprawę, skoro tam pracuje. Informacja, że poprzedni rok zakończył się dużym zyskiem, jeszcze do mnie nie dotarła.
Dyskusje kontynuowała skarbnik Janina Okołowska.
– Wszystkie sprawy odnośnie odroczeń i umorzeń podatkowych są rozpatrywane indywidualnie – powiedziała. – Szpital miał umorzony podatek ze względów społecznych i w tym przypadku ich zyski nie mają dla nas znaczenia.
NA DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWĄ
W sprawie przeznaczenia zysku wypracowanego przez szpital, wysłaliśmy pytania do szpitala.
– Zysk za rok 2011 w wysokości 1.048.570 zł netto szpital przeznaczy na zwiększenie funduszu zakładu z dalszym jego wykorzystaniem na działalność statutową szpitala – odpowiedziała nam pisemnie dyrektor Iwona Orkiszewska.
W ubiegłym roku w placówce m.in. odmalowano i wykonano oświetlenie w przychodniach specjalistycznych (koszt 3.075 zł), odmalowano i zmodernizowano oddział ratunkowy (9.600 zł), wyremontowano klatkę schodową (176.108 zł) i zmodernizowano centralne laboratorium oraz podłączono tam awaryjne źródło prądu (3.321 zł).
Ponadto zaadaptowano budynek kuchni i pralni na ośrodek rehabilitacji (inwestycje zaczęto w 2009 r.).
Jeśli chodzi o zakup sprzętu medycznego, do najważniejszych wydatków w ubiegłym roku należał zakup wideogastroskopu do pracowni endoskopowej (70.398 zł) oraz napędu ortopedycznego – wiertarki do bloku operacyjnego (85.950 zł).
NATALIA ŻURALSKA
Dyrektor szpitala
Iwona Orkiszewska
w trakcie uroczystości
oddania do użytku
nowego ośrodka rehabilitacji