Związki zawodowe, działające na terenie IZNS, boją się, że gdy teren, na którym znajduje się firma zostanie przekształcony, powstanie tam osiedle mieszkaniowe, a 200 pracowników straci pracę.
– W miejskim planie zagospodarowania przestrzennego teren, na których obecnie znajdują się IZNS-y przeznaczony jest pod budownictwo mieszkalno-usługowe z likwidacją produkcji – powiedział Leszek Jankowski, przewodniczący Rady Powiatowej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. – W IZNS-ie pracuje 200 osób, a to dużo jak na Iławę.
Przekształcenie terenu na mieszkalno-usługowy znacznie zwiększy jego wartość.
– Jeśli pal zostanie uchwalony, to firma pozbędzie się tego atrakcyjnego terenu – dodaje Jankowski. – A co z pracownikami? Niepokoi nas, że ludzie stracą pracę.
SUKCESYWNA LIKWIDACJA?
– Przekształcenie terenu oznacza sukcesywną likwidację zakładu – stwierdził Krzysztof Zieliński ze związków zawodowych pracowników IZNS. – Nie mamy żadnej gwarancji, że IZNS powstanie w Iławie lub okolicy.
Burmistrz Włodzimierz Ptasznik stwierdził, że w Iławie jest wiele miejsc, w które można byłoby przenieść IZNS.
– Władze przedsiębiorstwa nie muszą jednak konsultować tego z burmistrzem – powiedział Ryszard Patalon, przedstawiciel związku zawodowego pracowników IZNS. – Naszym zdaniem przekształcenie terenu powinno być uwarunkowane tym, że zakład zostanie przeniesiony w inne miejsce w Iławie, na przykład na teren specjalnej strefy ekonomicznej.
– Plan zagospodarowania nie jest dokumentem, w którym znajdują się zapisy dotyczące uwarunkowania sprzedaży terenu – odpowiedział Ptasznik.
Mieczysław Hoffmann, twórca iławskiego planu zagospodarowania poparł burmistrza.
EWENTUALNA LOKALIZACJA
Z relacji Leszka Jankowskiego wynika, że po spotkaniu burmistrz obiecał przedstawicielom związków, że spotka się z właścicielami terenu IZNS, by porozmawiać o ewentualnych miejscach, w które można byłoby przenieść zakład.
– Spotkanie z władzami IZNS dotyczące przyszłości funkcjonowania zakładu w Iławie w kontekście przekwalifikowania przeznaczenia gruntu, na którym stoi zakład odbyło się jeszcze przed dyskusją publiczną – informuje wiceburmistrz Mariola Zdrojewska. – Władze miasta spotkały się z właścicielami terenu, wskazując możliwe lokalizacje na terenie Iławy, na których można by wybudować nowy zakład.
Wspomniane lokalizacje to teren specjalnej strefy ekonomicznej oraz nowe grunty inwestycyjne przy ulicy Ziemowita.
NATALIA ŻURALSKA
Leszek Jankowski
przewodniczący
Rady Powiatowej
OPZZ w Iławie
Ryszard Patalon i Krzysztof Zieliński,
przedstawiciele związków zawodowych
pracowników IZNS IŁAWA
Związkowcy boją się, że 7-hektarowa działka,
na której znajdują się IZNS, niebawem zmieni się
w osiedle mieszkaniowe, a oni stracą pracę